یکشنبه 6 اردیبهشت دانشگاه خلیج فارس بوشهر مستند ما اقتصاد دانیم لطفا حرفی از واقعیت نزنید را برای دانشجوبان و اساتید اقتصاد به نمایش گذاشت.

boshehr

این مستند که به همت انجمن علمی اقتصاد دانشکده علوم انسانی و زحمات آقای محمد پور استاد اقتصاد این دانشگاه به نمایش در آمد، بسیار مورد استقبال اساتید و دانشجویان اقتصاد و حتی سایر رشته ها قرار گرفت.

در این مراسم که در سالن ابن سینا برگزار شد در ابتدا کارگردان این مستند که به دعوت واحد فرهنگی این دانشگاه در این مراسم حضور داشت به بیان کلیاتی در مورد حال و هوای مستند پرداخت و در ادامه مستند 40 دقیقه ایی ما اقتصاد دانیم لطفا حرفی از واقعیت نزنید پخش شد.

در ادامه و بعد از پخش این مستند چند تن از اساتید با حضور در پشت تریبون این برنامه نسبت به آسیب شناسی که مستند در مورد نظام آموزشی ارائه داد انتقاداتی را وارد کردند.

در ابتدا دکتر پارسا عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس نسبت به نگاهی که این مستند در بین دانشجویان القا می کند به شدت انتقاد کردند و گفت: این مستند متاسفانه یک طرفه به قاضی رفته است و برخی از حقایق در مورد ریاضیات و اقتصاد را بیان نکرده است و این باعث می شود نگاه دانشجویان  به سمت بحث های جانبی کشیده شود و دانشجویان را دچار شبه و بد بینی می کند.

در ادامه نیز دکتر پارسا به نحوه اجرای سیاست های اقتصادی دولت اشاره کرد: در این مستند نسبت به کارا بودن اقتصاد انتقاد وارد است و این انتقاد اصلا به جا نیست. اگر ما ضعف در اجرای سیاست های اقتصادی دولت ها می بینیم اشکال از مجری ایست. یعنی در راس این گونه سیاست گذاری ها یک اقتصاد دان وجود ندارد بلکه تنها یک فرد سیاسی قرار گرفته است لذا اقتصاد به خودی خود درست کار نمی کند در واقع اشکال از بد اجرا کردن مفاهیم اقتصادیست نه علم اقتصاد. ما در دانشکده های اقتصاد افراد زیادی داریم که به دلایل سیاسی منزوی شده اند و کسی به علمشان کار ندارد.

دکتر پارسا در آخر افزودند: مستند جناب آقای بزرگی نسبت به کاربردی بودن آموزش های اقتصاد انتقاد دارند و متون اقتصادی را صرفا ریاضی زده عنوان کرده است این در حالیست که خود من در کلاس هایم بسیار از مطالب غیر ریاضی استفاده می کنم.

در این بین یکی از دانشجویان سوالاتی را در خصوص نحوه چیدمان مستند و همچنین صحبت های استاد پارسا بیان کردند. این دانشجو با بیان این که اتفاقا مطالبی که در کلاس ها عنوان می شود کاملا انتزاعی است خطالب به دکتر پارسا گفت: آقای دکتر پارسا شما می گویید که من در کلاس ها مطالب غیر ریاضی زیاد گفته ام ولی من در کلاس کلان در این دانشگاه فقط و فقط فرمول آموخته ام. جزوه ما سراسر پر از فرمول های ریاضی است.

در ادامه دکتر حسین پور عضو هیئت علمی اقتصاد این مستند را صرفا نگاهی یک طرفه دانست و به این نکته اشاره کرد که تمام کسانی که در این مستند اظهار نظر کردند در واقع به یک طیف تعلق دارند و بحثی که مطرح شد است صرفا نظر بعضی از اعضای این طیف است.

دکتر حسین پور به نحوه نگرش اساتید در مستند نیز انتقاد کردند و گفتند چرا اساتید در این مستند دم از اقتصاد اسلامی می زنند و خودشان به سمت تالیف و ترجمه همان کتاب های مورد نقد مثل اقتصاد خرد و ... می روند.

ایشان روند ریاضی سازی علم اقتصاد را نقط عطف این علم دانست و با بیان این نکته که بعد از 1920 و ورود ریاضی به اقتصاد ما به پیشرفت های زیادی دست پیدا کردیم و این درحالیست که مستند این واقعه را به گونه دیگر نشان می دهد.

در ادامه نیز چند تن از دانشجویان و اساتید نظر خود را در خصوص مستند و موضوع آن عنوان کردند.

در این بین آقای محمد پور استاد اقتصاد این دانشگاه در خصوص نقد های وارده شد بر نظام آموزشی اقتصاد عنوان کرد: من بسیار خوشحال ام که اولاین قشری هستیم که اولین نقد را از خودمان کرده ایم. این مستند انتقاد خود را فقط و فقط به اساتید وارد کرده است و باید جنبه و نقد پذیری نیز داشته باشیم.

ایشان گفت:  این درحالی ایست که ما اقتصاد دانیم یک مستند است و نظرات برترین اساتید را آورده است و این عزیزیان نظر خودشان را گفتند و براساس یک سناریو انجام نگرفته است. این مستند صرفا در مورد آموزش علم اقتصاد است نه در مورد اقتصاد ایران.

در پایان این برنامه محمد حسین بزرگی با حضور در پشت تریبون نسبت به ایرادات وارده بر مستند واکنش نشان داد. 

و در پاسخ به سوالی که در مورد یک طرفه رفتن مستند عنوان شد گفت: ما نزد اساتید موافق ریاضیات هم رفتیم منتهی ایشان تمایل به انجام مصاحبه نداشتند و البته این مستند یک میزگرد نیست بلکه یک گزارشی انتقادی از وضعیت آموزش علم اقتصاد در ایران است.

وی در خصوص سیاست گذاری ها و و نقش اقتصاددانان عنوان کرد: به گفته دکتر سبحانی کسانی که در دانشگاه های برتر ایران اقتصاد تدریس می کردند همانان سیاست های مثل تعدیل ساختاری را اجرا کرده اند.

در ادامه گزارش تصویری این اکران را قرار داده ایم.

boshehr

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۲/۰۹
محمد حسین بزرگی راد

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی